لینک های جالب و خواندنی از سراسر وب  [آرشیو]

1398 Calendar Wallpaper

درس اول آموزش HTML

نحوه کارکرد وب چگونه است؟
اطلاعات صفحات وب داخل فايلهائی به نام Web Pages و يا متن های وب (HTML documents) قرار دارند. اين فايلها يا صفحات ، روی Web Server يا کامپيوترهای سرويس دهنده وب ذخيره شده اند. برای ديدن صفحات وب از نرم افزاری به نام مرورگر و يا Web Browser استفاده مي شود.

سرورهای وب یا Web Servers کامبیوترهایی هستند که با کمک استاندارد ارتباطی HTTP به تبادل اطلاعات با مرورگرها (web Clients) می پردازند. مرورگرهای وب را Web browsers یا web Clients هم می نامند .
دو مرورگر Internet Explorer و Firefox جزو معروفترين مرورگرها محسوب مي شوند.
مرورگر Internet Explorer متعلق به شرکت مايکروسافت و مرورگر Firefox متعلق به شرکت Mozilla ميباشد.
مرورگر ّ Firefox دارای امنیت بیشتری بوده و بصورت open Source می باشد و نسبت به Internet Explorer برتر محسوب می شود.

يک فايل HTML چيست؟
HTML را "اچ تی ام ال" و يا HTML بخوانيد.
HTML برگرفته از حروف اول Hyper Text Markup Language ميباشد.
يک فايل HTML فايلی از نوع text ميباشد که متشکل از markup tag ها ميباشد.
مرورگر يا Browser از روی markup tag ها می فهمد که چگونه بايد صفحه را نمايش بدهد.
يک فايل HTML بايد دارای انشعاب htm و يا html باشد.
يک فايل HTML فايلی از نوع متن و text ميباشد که با هر ویرایشگر و اديتور ساده ای قابل ايجاد است.

تگ یا Tag یا متا تگ چیست ؟
يک تگ HTML چيزی شبيه <p> abc </p> است. که abc می تواند هر چیزی باشد. وظيفه اصلی تگ های ( HTML ( markup tags  بيان چگونگی نمايش اطلاعات ميباشد و همچنین مرورگرها از روی دستورالعملهای داخل صفحات وب و با کمک تگ ها به نمايش صفحات ميپردازند. وظيفه اصلی تگ های HTML بيان نحوه چیدن و قرارگرفتن اطلاعات است و ظاهر نمايش با CSS ميباشد.

<p> این علامت تگ باز یا شروع می باشد و <p/> علامت تگ بسته یا پایان می باشد که باید توجه کنید که همیشه تگ بسته یا پایان را بگذارید.( برخی از تگها فقط تگ شروع دارند و تگ بسته ندارند که در ادامه توضیح خواهیم داد.)

چگونه يک فايل HTML بسازيم؟
اگر از ويندوز مايکروسافت استفاده مي کنيد، Notepad را باز کرده (کاربران Mac از SimpleText استفاده کنند ) و متن زير را در آن تايپ کنيد:

<html>

<head>
<title>title of page </title>

</head>

<body>

<h1>My First Heading</h1>

<p>My first paragraph.</p>

</body>
</html>


سپس فايل را با نام مثلا test.html در درايو c ذخيره کنيد(اغلب مرورگرها هر دو نوع پسوند  HTM  و HTML را به خوبی مي شناسند ولی ترجيحا به هنگام ذخيره فايلهای HTML از html استفاده کنيد. استفاده از پسوند های سه حرفی مانند htm مربوط به قديم و سيستم عاملهائی چون DOS بودند.

برای ديدن فايل HTML بالا در مرورگر يا Browser تان کافی است که روی فايل Test که در درایو  C ذخیره کردید دابل کلیک کنید تا صفحه جدیدی در مرورگرتان باز شود.این یک صفحه وب است به همین سادگی!!! ( به آدرس فايل در قسمت Address Bar توجه کنيد، مثلا file:///C:/test.html)

يکی از مهمترين وظايف مرورگرها نمايش صفحات HTML ميباشد، چه اين صفحات روی کامپيوتر شما ذخيره شده باشند و يا اينکه روی سروری دیگر از اينترنت خوانده شوند.

توضيح عناصر یا تگ های مثال بالا
اولين تگ مثال بالا تگ <html> ميباشد. از روی اين تگ، مرورگر نوع متن يعنی HTML بودنش را يافته و از روی <html/> انتهای متن HTML را می یابد.

متن بين تگ <head> و تگ <head/> اطلاعات شناسنامه ای يا "Header information" متن HTML بوده و نمايش داده نخواهند شد. در اين مثال با کمک تگهای <title> و <title/> تيتر و يا Title صفحه که در اين مثال عبارت "Title of page" ميباشد در بالای مرورگر نمايش داده خواهد شد.

متن بين تگ <body> و انتهای آن يعنی تگ <body/> تنها اطلاعاتی است که توسط مرورگر نمايش داده خواهند شد و مرورگر شما اطلاعات بین تگ Head  را نمایش نخواهد داد.

متن بين تگ <h1> و انتهای آن يعنی تگ <h1/> برای سرتیتر ها به کار می رود.

متن بين تگ <p> و انتهای آن يعنی تگ <p/> به عنوان یک پاراگراف نمایش می دهند.


لطفا رای دهید !
(1 رای 4 از 5)

در صورتی که با استخراج فایل فشرده با مشکل مواجه شدید جدیدترین نسخه برنامه WinRAR را نصب کنید. لازم به ذکر است پسورد کلیه فایل های فشرده شده www.coffe-net.ir با حروف کوچک می باشد.

نام شما:
رایـانـامه:
متـن نظر:
کد امنیتی:
عکس خوانده نمی شود