Coffee-net.ir

لینک های جالب و خواندنی از سراسر وب  [آرشیو]

1399 Calendar Wallpaper

بیوگرافی جت لی

نام اصلی : لی لیان جیه Li Lianjie

تولد : ۲۶ آوریل ۱۹۶۳ ‏(۵۳ سال)
محل تولد : پکن، چین
ملیت  : چین
پیشه  : بازیگر و خواننده و نويسنده و کارگردان و تهيه کننده
سال‌های فعالیت : ۱۹۸۲ تا کنون
سبک : اکشن، تاریخی، رزمی، کمدی
همسر : نینا لى چی(١٩٩٩تاکنون)
فرزندان : ۴ دختر

قد : 168

 

زندگینامه
لی لیان جیه (به چینی: 李连杰، به پین‌یین: Li Lianjie) هنرپیشه چینی و رزمی کار حرفه‌ای ووشو مشهور به جت لی در ۲۶ آوریل ۱۹۶۳ برابر با ۶ اردیبهشت ۱۳۴۲ به دنیا آمد. بعد از سه سال تمرینات سخت، برنده اولین مسابقه کشوریش برای تیم ووشو پکن می‌شود. اولین فیلم او معبد شائولین (۱۹۸۲) است. بعد از آن در فیلم‌های رزمی و برجسته زیادی بازی کرد از جمله مجموعه فیلم‌های روزی روزگاری در چین در نقش قهرمان مردمی وونگ فِی هونگ. اسلحه مرگبار ۴ (۱۹۸۸) اولین فیلم هالیوودی او که در نقش یک تبهکار ایفای نقش کرد، ولی اولین فیلم هالیوودی که در نقش اصلی بازی کرد رومئو باید بمیرد (۲۰۰۰) بود.

جت لی از زبان خودش
اعضای خانوادهٔ من عبارت بودند از مادر، دو خواهر و دو برادر که از من بزرگتر بودند. در دو سالگی پدر خود را از دست دادم و هیچ تصویری از او در ذهن ندارم و چون بچه اخر بودم مادرم نمی‌گذاشت هر کاری که کمی دران احتمال خطر می‌رفت انجام دهم ومن نمی‌توانستم کارهایی را که تمام بچه‌های هم سن من انجام می‌دادند را انجام دهم. من طوری بار امده بودم که اگر می‌گفتند " به این دست نزن " محال بود به ان دست بزنم. این اولین خاطرات کودکی من بودند و من در چنین حال و هوایی بزرگ شدم.

در هشت سالگی به کلاس اول رفتم. به دلایلی که خودم هم نمی‌دانم محبوب همه معلمها بودم و انها مرا لوس کرده بودند حسابی نازم خریدار داشت وهنوز هم نمی‌دانم کارشان درست بود یا نه ولی برایم جالب که هر درسی را امتحان می‌دادم بیست می‌شدم. فقط کلاس موسیقی برایم عذاب اور بود. معلمم به خوبی از این موضوع باخبر بود. روز امتحان معلم مان اخرازهمه اسم مرا صدازد " لی لیان جی ". ازجا بلند وتوی دلم گفتم: لعنتی!

معلمم گفت: امروز گلو درد داری نه؟ من که از تعجب دهانم باز مانده بودگفتم: هان؟ بهترین فرصت بود که از زیرش در بروم ولی مادرم مرا طوری بار اورده بود که هیچ وقت دروغ نگویم به همین دلیل مات و مبهوت با دهان باز همانطور سر جایم ایستادم. معلمم دوباره تکرار کرد :اگر گلو درد داری مجبور نیستی امتحان بدهی بنشین " بیست ".

اموزش " کونگ فو" (این هنر جنگی مسلط بر سرزمین چین است وبدلیل قدرت تحرک و سرعت عمل زیاد ان ازسوی دولت ومردم چین مورد توجه زیاد قرار گرفته است) را از تابستان ۱۹۷۱ شروع کردم. تمام بچه‌ها بر حسب سال تحصیلی شان در یک رشته ورزشی مشغول شدند وکلاس اولی‌ها را به کلاس " کونگ فو" فرستادند ولی ما هیچکدام نمی‌دانستیم که این چه جور ورزشی است. با امدن پاییز و بازشدن مدرسه‌ها از هزار نفری که در کلاس های" کونگ فو" ثبت نام کرده بودند فقط بیست نفر باقی‌ماندند و بقیه اخراج شدند و من از اینکه در بین این بیست نفر بودم احساس غرور می‌کردم به علاوه تنها کلاس اولی مدرسه خودمان در اینجا بودم. در این اکادمی استاد او "ووبن " دریافت که" لی"دارای یک استعداد ذاتی برای فراگیری این هنر رزمی دارد. چون " لی " در دو سالگی پدر خود را از دست داده بود علاقه زیادی به "کونگ فو"پیدا کرده بود و همین امر باعث پیشرفت زیادی در اوشد.

در ۱۹۷۴ برای گذراندن یک دوره اموزشی دیگر انتخاب شدم. دولت در صدد بود بهترین " کونگ فو " کار جوان کشور را انتخاب کند. این انتخاب ماه‌ها طول کشید و بالاخره مربیان سی نفر از بهترین‌ها را به عنوان برگزیده‌ها معرفی کردند که من هم جزو انها بودم. قرار بود این گروه از چهار شهر بزرگ امریکا سفر کنیم و " کونگ فو "ی چین را به نمایش بگذاریم.


بازیگری

جت لی در سن ۱۶سالگی اولین فیلم خود را به نام " معبد شائولین " بازی کرد و به شهرت زیادی در چین دست یافت. او بسوی امریکا رفت و در سال ۱۹۸۸ در فیلم " اژدهای مبارز " به ایفای نقش پرداخت.اما این فیلم با شکست روبرو شد و تماشاچی زیادی پیدا نکرد. اما " جت " درکار خود شکست نخورد و به کمک تهیه کننده و کارگردانی به نام " تسوی هارک " در سال ۱۹۹۰ فیلمی به نام " استاد " را به نمایش در اورد. تسوی می‌خواست " جت " را به یک ستاره جهانی تبدیل کند. او توانست " جت " را به هنگ کنگ باز گرداند و در این زمان فیلم " روزی روزگاری در چین " را در سال ۱۹۹۱ و همچنین " شمشیر زن " را در سال ۱۹۹۳ ساخت و در ادامه " جت " با انتخاب فیلم " اخرین قهرمان " در سال ۱۹۹۳ و بازی در ان مردم را به تعجب واداشت.

در سال ۱۹۹۴ " جت " به همراه " یوئن وو پینگ " کار گردان در حال ترقی و" گوردون چان " تصمیم به بازسازی فلسفه بروس لی وساختن فیلمی مانند فیلم " مشت‌های خشم " گرفتند. " جت " در ابتدا برای بازی در این فیلم کمی تردید داشت. اما " جت و یوئن و چان " بدقت کار کردند و بسیار راضی بودند که هم فیلمی برای ادامه سبک بروس لی و هم اینکه یک فیلم اصیل چینی را می‌سازند و هم اینکه سبک جدیدی در فیلم سازی ارائه می‌دهند و آن استفاده از بند (سبکی که در ان بنظر بیننده می‌رسد که بازیگر می‌تواند پرشهای بزرگ ویا حرکات سریع انجام دهد در حالی که این کارها بوسیله بند انجام می‌شود وبعد بوسیله جلوه‌های ویژه تصویری این بندها حذف می‌شود) است. البته " جت " با این سبک اشنایی داشت (در فیلم " روزی روزگاری درچین " از این سبک استفاده کرده بود) وبخوبی توانست این نقش را ایفا کند ونتیجه این تلاشها رسیدن به موفقیت بسیار بزرگ وساخته شدن فیلم " مشت افسانه " بود.

جت بار دیگر به همکاری با " تسوی هارک " پرداخت و سال ۱۹۹۶ در فیلم " ماسک سیاه " به ایفای نقش پرداخت. در سال ۱۹۹۷ دوباره پای خود را در کفش " وانگ فی هونگ " (یکی از اسطوره‌های چین) کرد و به ایفای نقش در یکی دیگر از سری فیلم‌های اصیل چینی به نام " روزی روزگاری در چین و امریکا " پرداخت.

- در سال ۱۹۹۸ " جت لی " اولین کار هالیوودی خود را در کنار بازیگر و کارگردان امریکایی مل گیبسون انجام داد و در فیلم اسلحه مرگبار ۴ به ایفای نقش پرداخت اما این فیلم از نظر تجاری شکست خورد ولی این فیلم به معرفی " جت " به دنیای سینما کمک کرد. در سال ۱۹۹۹ بازی در فیلم " ماتریکس " به " جت پیشنهاد شد که او بدلیل مشکلی (به گفته خود او:به همسرم قول داده بودم که اگرباردار شدی کارم را یکسال رها می‌کنم تا بچه به دنیا بیاید) که برای او پیش امد بازی در این فیلم را رد کرد.

" جت لی " در سال ۲۰۰۰ در فیلم " رومئو باید بمیرد " به کارگردانی " اندرز بارتکوویاک " دومین اثر خود را در امریکا بازی کرد واین فیلم به موفقیت دست یافت و باعث شد به معروفیت " جت " در امریکا افزوده شود.
در سال ۲۰۰۱ در فیلم " بوسه اژدها " در نقش یک گارد ویژه درپی وقوع جنایتی هولناک وماجرای قتل رئیس خود وارد صحنه می‌شود و مبارزات فوق‌العاده‌ای را از خود به نمایش می‌گذارد.
در سال ۲۰۰۱ " جت " در فیلم دیگری به نام " بی همتا " بازی کرد که یک فیلم تخیلی با هنرهای رزمی سنتی است که " جت " در دو نقش منفی ومثبت فیلم بازی می‌کند.
در سال ۲۰۰۲ در فیلم " قهرمان " بازی کرد و ساخت این فیلم باعث شد " جت " از گروه امریکایی خود جدا شود و به چین بازگردد. فیلمبرداری این فیلم یک سال به طول انجامید. این فیلم سرشار از صحنه‌های مبارزه با شمشیر است و " جت لی " در لباس چینی به اصالت واقعی خود در می اید. در سال ۲۰۰۳ " جت " دوباره به امریکا بازگشت و در فیلم " ز گهواره تا گور " به کارگردانی " اندرز بارتکوویاک " یکی از بهترین بازی‌های خود را ارائه کرد. در این فیلم قدرت و زیبایی هنرهای رزمی با داستان قوی و صحنه‌های چشمگیر فیلم ترکیب شده‌اند و به گفته تهیه کننده فیلم: مبارزه‌های فیلمبرداری شده قبلاً هرگز در هیچ فیلم دیگری به چشم نخورده است.
در سال ۲۰۰۵ در فیلم "رها شده" در کنار "مورگان فریمن" بازی کرد و در سال ۲۰۰۶ در فیلم بی باک بازی کرد و سپس از دنیای بازیگری خداحافظی کرد ولی خیلی زود پشیمان شد و در سال ۲۰۰۷ در فیلم "جنگ سالاران بازی کرد و برای دومین بار با "جیسون استتهام" در فیلم جنگ همبازی شد.
در سال ۲۰۰۸ در فیلم "قلمرو ممنوعه" با جکی چان همبازی شد و در قسمت سوم سری فیلم مومیایی در نقش منفی ظاهر شد.
در سال ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ در فیلم‌های "تاسیس جمهوری" و "اقیانوس بهشت" بازی کاملاً متفاوتی ارائه کرد و توانایی‌هایش در فیلم‌های درام به چالش کشید. همچنین به همراه بزرگان سینمای اکشن در فیلم "بی‌مصرف ها" حضور یافت. در سال ۲۰۱۲ در قسمت دوم این فیلم نیز حضوری کوتاه داشت. در سال 2013 در فیلم علائم خشم حضوری مکمل داشت. در سال 2014 در فیلم بی مصرف ها ۳ حضوری کوتاه داشت.

 

فیلم‌شناسی
سری روزی روزگاری در چین
مشت افسانه‌ای
ماسک سیاه
قاتل حرفه‌ای
اسلحه مرگبار ۴
بی همتا
بوسه اژدها
قهرمان
رها شده
بی‌باک
جنگ سالاران
جنگ
پادشاهی ممنوعه
مومیایی: مقبره امپراتور اژدها
اقیانوس بهشت
سری یک بارمصرف ها
یک‌بارمصرف‌ها ۲
علائم خشم
یک‌بارمصرف‌ها 3


لطفا رای دهید !
(2 رای 5 از 5)

telegram share

نام شما:
رایـانـامه:
متـن نظر:
کد امنیتی:
عکس خوانده نمی شود