لینک های جالب و خواندنی از سراسر وب  [آرشیو]

1398 Calendar Wallpaper

آموزش ساخت ساعت چوبی طرح پرنده

آموزش ساخت ساعت چوبی طرح پرنده

اگر دنبال ایده برای ساخت یک هدیه دست ساز هستید، این ساعت چوبی پیشنهاد خوبی است. طرح این ساعت چوبی بسیار ساده است و به همین خاطر با هر نوع سلیقه ای جور درمی آید. بدنه ساعت از دو قسمت تشکیل میشود که با چسب بهم وصل می شوند. می توانید از هر نوع چوبی که می خواهید برای ساخت ساعت چوبی استفاده کنید.

 

=این ساعت را می توانید با ابزارهای حرفه ای – مثل CNC – یا ابزارهای دستی – مثل اره مویی – بسازید. ما فایل های مورد نیاز برای دستگاه برش CNC را در اختیارتان قرار می دهیم تا کارتان ساده تر بشود. می توانید الگوی برش چوب را در تصاویر پیدا کنید و آن را پرینت کنید تا مجبور نباشید خودتان طرح پرنده را روی چوب بکشید. مکانیزم ساعت را هم می توانید از ساعت های بدون استفاده جدا کنید یا یکی بخرید ساعتی را انتخاب کنید که شکل عقربه هایش با ویژگی های طراحی بدنه ساعت همخوانی داشته باشد.


وسایل مورد نیاز برای ساخت ساعت :
یک تخته چوب با ابعاد 100 در 350 در 20 میلیمتر – ما از چوب افرا استفاده کرده ایم
چسب چوب
مکانیزم ساعت – ساعتی را انتخاب کنید که طول بلندترین عقربه آن بیشتر از 29 میلیمتر و طول میله مرکزی آن بیشتر از 13 سانتیمتر نباشد
گیره نجاری
چسب نواری پهن
رنگ – ما رنگ آبی را انتخاب کرده ایم
کاغذ سنباده – از شماره 80 تا شماره 320
روغن دانمارکی – می توانید از انواع دیگر روغن چوب هم استفاده کنید یا اصلاً به ساعت روغن نزنید

 الگو را روی کاغذ بکشید

 بدنه ساعت چوبی از دو تکه جلویی و عقبی ساخته میشود. قطعه جلویی یک حفره گرد دارد که درست وسط طرح کبوتر است. قطعه عقبی هم یک برش مربع شکل وسطش دارد که مکانیزک ساعت داخلش قرار می گیرد. اگر می خواهید این دو قطعه را با دستگاه برش CNC ببرید، فایل svg زیر را دانلود کنید و از آن استفاده کنید. دقت کنید که این فایل برای چوبی با ضخامت 20 میلیمتر طراحی شده است. برای بریدن دایره و مربع وسط دو قطعه می توانید از CNC یا ابزارهای دیگر استفاده کنید.

 

اگر می خواهید از اره مویی برای بریدن قطعات چوب استفاده کنید، ابتدا باید طرح را پرینت کنید و سپس آن را روی چوب بچسبانید (یا بکشید). حالا می توانید شکل پرنده را روی چوب ببرید. بعد از بریدن هر دو قطعه هم می توانید دایره و مربع وسط قطعه جلویی و پشتی را ایجاد کنید.

 

قبل از اینکه سراغ گام بعدی ساخت ساعت چوبی بروید، این دو قطعه را روی هم بگذارید تا مطمئن شوید دقیقاً هم اندازه هستند و حفره های وسط آنها روی هم قرار می گیرد. اگر قطعات بدنه ساعت ایرادی دارند، باید در همین مرحله آنها را برطرف کنید. اگر از چوب خام استفاده می کنید که سطحش صاف نشده، باید قبل از بریدن آن را با رنده چوب کاملاً صاف کنید. اگر اینکار را نکنید، در مرحله چسباندن قطعات به یکدیگر دچار مشکل می شوید.

ابتدا روی هر دو تکه چوب را دستمال بکشید تا هر گونه کثیفی و گرد و غبار از رویش پاک بشود. سپس پشت هر دو تکه چسب بزنید و آنها را بهم بچسبانید. دو نیمه ساعت را کاملاً با هم تراز کنید و سپس آنها را با چند گیره بهم ببندید (بدون اینکه تکه های چوب را تکان بدهید). یک شب صبر کنید تا چسب کاملاً خشک بشود.

 

بعد از خشک شدن چسب می توانید سنباده کاری را شروع کنید. این مرحله اهمیت زیادی دارد و اگر خوب انجام بشود، میتواند ساعت چوبی را خیلی زیباتر کند. تمام لبه ها و اتصالات را خوب سنباده بزنید. لبه ها را کمی گرد کنید و تیزی شان را بگیرید. کارتان را با سنباده 60 شروع کنید و مرحله به مرحله سنباده را نرمتر کنید تا به سنباده 320 برسید.

 

ابتدا کل بدنه ساعت را با چسب نواری پهن بپوشانید. سپس با کاتر چسب روی دایره وسط ساعت را ببرید. حالا می توانید داخل دایره را رنگ بزنید؛ بدون اینکه نگران رنگی شدن سایر قسمت های ساعت باشید. بعد از خشک شدن رنگ هم می توانید بقیه چسب ها را بکنید.

 

همانطور که در تصاویر دیدید ما فقط داخل دایره را آبی کرده ایم و سایر قسمت ها را روغن کاری کرده ایم. شما می توانید ساعت چوبی را به هر روش دیگری که می خواهید رنگ کنید.

 

حالا باید بدنه ساعت را روغن کاری کنید. ابتدا چسبی که از روی دایره کنده بودید را سرجایش بگذارید. اینکار مانع از براق شدن بیش از حد رنگ میشود (اگر نمی خواهید رنگ داخل ساعت مات بماند، اینکار را نکنید). سپس به سایر قسمت های بدنه یک لایه روغن دانمارکی (یا هر نوع روغن دیگر) بزنید و صبر کنید تا کاملاً خشک بشود. قبل از روغن کاری هم یک دستمال وری چوب بکشید تا مطمئن شوید کاملاً تمیز است.

با دقت در تصاویر می توانید تاثیر روغن کاری را روی ظاهر ساعت چوبی ببینید. اگر این تغییر رنگ و براق شدن ساعت را نمی پسندید، به همان رنگ اکتفا کنید.

وقتی برای خرید مکانیزم ساعت به بازار بروید، باید دو نکته را رد نظر داشته باشید : یکی ظاهر عقربه هاست و مهمتر از آن ابعاد مکانیمز ساعت است. ابعاد ساعت باید طوری باشد که داخل برش مربع شکل پشت بدنه جا بگیرد. بیشتر مکانیزم های ساعت 55 در 55 میلیمتری هستند که براحتی داخل مربع پشت بدنه جا می گیرند.

(البته اگر بیرون زدگی هایشان را جدا کنید؛ مثل مثلثی که در تصویر می بینید).

علاوه بر ابعاد کلی مکانیزیم ساعت، باید به طول میله مرکزی هم توجه کنید. طول این میله نباید کمتر از 13 میلیمتر باشد. فقط در این صورت است که می توانید مکانیزیم ساعت را داخل بدنه کار بگذارید. میله را از سوراخ های وسط بدنه رد کنید تا مطمئن شوید از جلوی ساعت بیرون میزند. معمولاً میشود میله های بلندتر را با کمی سنباده کاری کوتاه کرد اما اگر میله کوتاه تر از 13 میلیمتر باشد، دیگر نمی شود کاری کرد.

طول عقربه های ساعت آخرین ویژگی مهم مکانیزم ساعت است که باید هنگام خرید به آن توجه کنید. قطره دایره وسط بدنه ساعت تقریباً 65 میلیمتر است؛ این یعنی بلندترین عقربه ساعت تان نباید بلندتر از 30 میلیمتر باشد. البته می توانید عقربه ها را ببرید تا داخل بدنه جا بشوند اما بهتر است ساعتی بخرید که عقربه هایش نیاز به دستکاری نداشته باشند.

بعد از انتخاب مکانیزم ساعت مناسب، کافی است عقربه ها را از آن جدا کنید. سپس میله مرکزی را از سوراخ وسط بدنه ساعت رد کنید و مهره برنجی را سفت ببندید. در نهایت هم عقربه ها را به ترتیب سرجایشان بگذارید و ساعت را تنظیم کنید.

 

ساعت چوبی آماده است

آموزش ساخت ساعت چوبی طرح پرنده


لطفا رای دهید !
(6 رای 5 از 5)

در صورتی که با استخراج فایل فشرده با مشکل مواجه شدید جدیدترین نسخه برنامه WinRAR را نصب کنید. لازم به ذکر است پسورد کلیه فایل های فشرده شده www.coffe-net.ir با حروف کوچک می باشد.

نام شما:
رایـانـامه:
متـن نظر:
کد امنیتی:
عکس خوانده نمی شود