لینک های جالب و خواندنی از سراسر وب  [آرشیو]

1398 Calendar Wallpaper

آموزش چهل تکه دوزی به روش چرخشی

آموزش چهل تکه دوزی به روش چرخشی

آموزش چهل تکه دوزی به روش چرخشی

 

چهل تکه دوزی برای صرفه جویی و یا استفاده بهینه از پارچه‌ها رونق گرفت و به مرور به یک کار هنری زیبا تبدیل شد. در این آموزش روش انجام چهل تکه دوزی به صورت چرخشی به صورت مرحله به مرحله یاد داده شده است.


چهل تکه دوزی معمولا با استفاده از تکه پارچه‌های باقی مانده از دوخت‌های دیگر انجام می‌شود. برای این کار تکه‌های پارچه را به شکل مربع و یا مثلث‌های کوچک در می‌آورند و با نظم خاصی در کنار هم می‌دوزند. از هنر چهل تکه دوزی برای دوخت روتختی، کوسن، رومیزی و وسایل تزیینی دیگر استفاده می‌شود.

 

دوخت چهل تکه دوزی به روش چرخشی
برای دوخت این مدل به مربع‌های هم اندازه نیاز داریم که ما کار را با چهار مربع شروع می‌کنیم که دو به دو باهم یک شکل هستند. ضلع مربع‌ها به دلخواه خودتان می‌باشد و به میزان پارچه‌ای که در اختیار دارید وابسته است. اگر مربع‌ها بزرگ باشد، دوخت آن آسانتر است. مثلا می‌توانید از مربع‌هایی با ابعاد ۱۰*۱۰ سانتی متر استفاده کنید.

۱- یک مربع سبز و یک مربع آبی را روی هم بگذارید طوری که روی پارچه ها به هم و پشت پارچه به سمت خودتان باشد. می‌توانید آنها را با سوزن ته گرد به هم وصل کنید تا موقع دوختن جابه جا نشوند.

 

۲- یک طرف مربع‌ها را به فاصله ۰٫۷ تا ۱ سانتی متر از بالا به پایین بدوزید.

 

در اینجا لازم نیست که سر و ته دوخت را محکم دوزی کنید (دو سه بار بدوزید) یا اگر می‌خواهید دوخت را محکم کنید این کار را حتما در فاصله ۰٫۷ یا ۱ سانتی متری از ابتدا و انتهای دوخت انجام دهید.

 

۳- وقتی مربع‌ها را دو به دو باهم دوختید بدون اینکه آنها را از هم باز کنید، اتو بزنید. این یک اصل مهم در اتو کشی است زیرا این کار باعث صاف شدن محل دوخت می‌شود و کار نهایی شما تمیزتر خواهد شد.

 

همان طور که می بینید دوخت شما صاف تر و تمیزتر شده است.

 

۴- حال مربع‌ها را طوری باز کنید که درز دوخت به سمت خودتان باشد و اضافه درز را به سمت پارچه‌ای که تیره‌تر است بخوابانید و اتو را روی آن قرار دهید تا کاملا صاف شود. توجه داشته باشید که درزها نباید باز شوند.

 

درزها را اتو بزنید. (در اینجا اتو به سمت پارچه سبز زده شده است).

 

۵- یک بار دیگر مربع‌ها را طوری روی هم قرار می‌دهیم به طوری که پارچه های هم شکل به صورت ضربدری روبروی هم قرار گیرند و درزهای دوخته شده کاملا روی هم باشند.

در این مرحله بهتر است پارچه‌ها را با سوزن ته گرد به هم وصل کنیم تا جابجا نشود. همچنین توجه کنید که در درزهای دوخته شده در لبه دوخت از سمتی که اتو کرده‌اید، نباید تغییر جهت دهد.

 

۶- لبه پارچه را به اندازه ۰٫۷ تا ۱ سانتی متر تا پایین می‌دوزیم. در این مرحله می‌توانید دوخت را محکم دوزی کنید.

 

تا اینجا ۴ مربع را به صورت ضربدری دوخته‌ایم.

 

۷- حال باید درز ها را از پشت اتو کنیم تا درزها بخوابد و کار تمیز شود.

 

- برای اتو زدن در این مرحله، باید محل اتصال دوخت‌ها را به اندازه دو سه تا کوک باز کنید. سپس در جهت عقربه‌های ساعت یا در جهت خلاف عقربه‌های ساعت درز‌ها را بخوابانید و اتو کنید. اینکه در کدام جهت باید بخوابانید با توجه به دو درزی که قبلا اتو کردید مشخص می‌شود. اگر کار را درست انجام دهید باید یک مربع کوچک در وسط دوخت‌ها تشکیل شود.

 

در دوخت ما درزها در جهت خلاف عقربه‌های ساعت اتو شده است.

 

توجه: این روش اتو کردن باعث می‌شود که تقاطع دوخت‌ها بعد از اتو کاملا صاف و یک دست شود. دقت کنید که نباید اتو را روی پارچه بکشید تنها کافی است آن را روی پارچه گذاشته و بعد از چند ثانیه بردارید. بهتر است یک بار هم اتو را ازسمت روی پارچه، روی درز‌ها بگذارید تا کارتان تمیز و مرتب شود.

 

آموزش چهل تکه دوزی به روش چرخشی 


لطفا رای دهید !
(7 رای 5 از 5)

در صورتی که با استخراج فایل فشرده با مشکل مواجه شدید جدیدترین نسخه برنامه WinRAR را نصب کنید. لازم به ذکر است پسورد کلیه فایل های فشرده شده www.coffe-net.ir با حروف کوچک می باشد.

نام شما:
رایـانـامه:
متـن نظر:
کد امنیتی:
عکس خوانده نمی شود