لینک های جالب و خواندنی از سراسر وب  [مشاهده تمام لینک ها]مهمترین رویداد های نجومی قابل رؤیت در ایران در سال 1395

تقویم نجومی سال ۹۵ نیز چند وقتی است منتشر شده اما متاسفانه ریز اتفاقات هیجان انگیز نجومی در این سال عنوان نشده و بر مهمترین وقایع آن اشاره شده است. بنابراین تغییر سال نشانگر آغاز فصل دیگری برای رصدهای فضایی و شکار سیارک ها است و اکنون ستاره‌شناسان و سایر کارشناسان فضایی از جدیدترین تقویم نجومی سال ۱۳۹۵ را رونمایی کرده‌اند.در این میان ماه‌گرفتگی نیم سایه و ابر ماه از مهمترین رویدادهای نجومی سال ۱۳۹۵ خواهد بود که این هر کدام برای علاقه مندان به حوزه هوا فضا – نجوم – هیجان انگیز است.

خورشید گرفتگی ها:
۱- خورشیدگرفتگی حلقوی: پنج شنبه ۱۱ شهریور، غیر قابل رؤیت در ایران. این گرفتگی در قسمتی از اقیاانو اطلس جنوبی، بخش هایی از کشورهای گابون ، كنگو، جمهوری دموكراتیك كنگو، تانزانیا، موزامبیك، ماداگاسكار و قسمتی از اقیانوس هند به صورت حلقوی و در بخشی از اقیانوس اطلس ، قاره آفریقا به استثناء نوار كوچكی از شمال آن، جنوب غرب عربستان، یمن، اقیانو هند، بخش كوچكی از جنوب غرب اندونزی و بخشی از جنوبگان به صورت جزیی قابل رؤیت است.

۲- خورشیدگرفتگی حلقوی: یك شنبه ۸ اسفند، غیر قابل رؤیت در ایران. این گرفتگی در بخشهایی از اقیانوس آرام، اقیانوس اطلس جنوبی و كشورهای شیلی، آرژانتین، آنگولا ، جمهوری دموكراتیك كنگو، زامبیا به صورت حلقوی و در بخشهایی از اقیانوس های آرام، اطلس و منجمد جنوبی، آمریكای جنوبی، جنوبگان، غرب و مركز آفریقا به صورت جزیی قابل مشاهده است.

مهمترین رویداد های نجومی قابل رؤیت در ایران در سال 1395

دو ماه گرفتگی نیم‌سایه: در سال ۱۳۹۵ اتفاق خواهد افتاد که اولی در روز ۲۳ مارس (چهارم فروردین ۱۳۹۵) رخ خواهد داد و ساکنان غرب آمریکای شمالی و شرق آسیا می‌توانند آن را مشاهده کنند. دومی در روز ۱۶ سپتامبر (۲۶ شهریور ۱۳۹۵) خواهد بود و ساکنان شرق اروپا،‌ شرق آفریقا، آسیا و استرالیا می‌توانند از مشاهده آن لذت ببرند.

ابرماه و بارش شهابی جوزایی: مشاهده بارش شهابی جوزایی در ماه دسامبر ممکن است برای علاقه‌مندان چالش‌برانگیز باشد زیرا یک ابر ماه نیز با آن همزمان خواهد بود. درخشش غیرمعمول ماه کامل می‌تواند مشاهده این بارش را مشکل سازد.

بنابراین منجمان حرفه ای (و گاهی آماتور) تلاش می کنند که عموم مردم را با زیبائیهای آسمان آشنا کنند. برخی از مردم تصور می کنند “علم نجوم ” چیز پیچده ای از علوم است که فقط متعلق به دانشمندان است ، بنابراین از ارتباط نجوم با زندگی روزمره و زیبائیهای آن در محیط اطرافشان اطلاعی ندارند. در این وادی منجمان می توانند تا حدی فاصله میان خود و مردم را با معرفی علوم فضایی کمتر کنند. اگر شما هم از علاقمندان به علم نجوم و پدیده های فضایی هستید بد نیست که از مهمترین وقایع نجومی سال ۱۳۹۵ خورشیدی را دنبال کنید.

منبع:ghatreh.com

رمز فایل فشرده

نام شما:
رایـانـامه:
متـن نظر:
کد امنیتی:

رتبه این صفحه
امتیاز دهید
به کافی نت IR
امتیاز دهید