Coffee-net.ir

لینک های جالب و خواندنی از سراسر وب  [آرشیو]

1399 Calendar Wallpaper

معرفی قرص داکسی سایکلین Doxycycline

نام دارو : داکسی سایکلین Doxycycline
اشکال دارویی : قرص، کپسول

 

قرص داکسی سایکلین یکی از داروهای بسیار عالی برای درمان عفونت های نقاط مختلف بدن می باشد. اما باید دقت کنید که مصرف این دارو همانند دیگر داروها در دوران بارداری ممنوع می باشد.
قرص داکسی سایکلین یک آنتی بیوتیک تترا سایکلین می باشد. این قرص با باکتری های موجود در بدن مبارزه می کند و برای درمان بسیاری از عفونت های باکتریایی مثل آکنه، عفونت مجاری ادرار، عفونت دستگاه گوارش، عفونت چشم مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه مهمترین اطلاعات دارویی این قرص را بررسی می کنیم.

قرص داکسی سایکلین یک آنتی بیوتیک می باشد که باکتری های معینی را می کشد و یا رشد آن ها را متوقف می سازد. این قرص برای درمان انواع عفونت ها مثل عفونت دندان، پوست، مجاری ادرار، آکنه، بیماری لایم، مالاریا و عفونت دستگاه تناسلی مورد استفاده قرار می گیرد. اگر به هر یک از آنتی بیوتیک های تتراسایکلین حساسیت دارید نباید از این دارو استفاده کنید.

اطلاعات دارویی جامع قرص داکسی سایکلین
از این دارو باید تنها برای درمان عفونت های باکتریایی استفاده کنید و مهم است که داکسی سایکلین را طبق تجویز پزشک مصرف کنید. استفاده از داکسی سایکلین یا دیگر آنتی بیوتیک ها برای درمان عفونت های ایجاد شده برای دیگر میکروب ها مثل ویروس ها، باعث ایجاد باکتری های مقاوم نسبت به داروها می شود. هر بار که آنتی بیوتیک مصرف می کنید، باکتری های حساس کشته می شوند و میکروب های مقاوم رشد و تکثیر پیدا می کنند و سپس باکتری های باقیمانده مقاوم می شوند.

کاربردها و نحوه مصرف داکسی سایکلین
طبق تجویز پزشک از داکسی سایکلین استفاده کنید و یا دستورالعمل های روی بروشور بسته را بخوانید. از این دارو در مقادیر کمتر یا بیشتر و برای مدت زمان طولانی تر از زمان تجویز شده استفاده نکنید. این قرص را همراه با یک لیوان آب بخورید. در طول دوره مصرف این قرص از مقادیر زیادی نوشیدنی ها استفاده کنید. اگر دارو باعث ایجاد اختلالات شکمی می شود باید همراه با غذا یا شیر مصرف شود. شما می توانید قرص داکسی سایکلین را شکسته خرد کنید و با یک قاشق آب سیب ترکیب کنید تا خوردن دارو آسان تر شود. هرگز این قرص ها را نجوید. پس از خوردن قرص داکسی سایکلین، یک لیوان کامل آب خنک بنوشید. دوره مصرف این دارو را تکمیل کنید.

دوز معمول مصرفی
برای افراد بالغ، دوز معمول داکسی سایکلین ۲۰۰ میلی گرم در روز اول درمان است. ۲ قرص ۱۰۰ میلی گرمی داکسی سایکلین هر ۱۲ ساعت باید مصرف کنید و در روز های بعدی هر روز و برای هفت روز متوالی یک قرص ۱۰۰ میلی گرمی مصرف می کنید. برای عفونت های مزمن مثل عفونت مجاری ادرار یک قرص ۱۰۰ میلی گرمی هر ۱۲ ساعت یکبار توصیه می شود. در بعضی موارد نیز باید دوزهای بیشتری استفاده کنند بطور مثال ۳۰۰ میلی گرم برای ده روز متوالی لازم است. برای سیاه زخم در افراد بالغ باید دو بار در روز قرص ۱۰۰ میلی گرمی را برای ۶۰ روز مصرف کنید. دوز مصرفی صحیح برای کودکان بیش از هشت سال به وزن کودک بستگی دارد.

واکنش های دارویی قرص داکسی سایکلین
از جمله واکنش های دارویی داکسی سایکلین می توان به داروهای زیر اشاره کرد:
آنتی اسیدها
قرص های ضد بارداری
کاربامازپین
متوکسی فلوران
دیگر آنتی بیوتیک ها
فنی توئین
ویتامین های حاوی آهن
وارفارین
باربیتورات
بیسموت

عوارض جانبی و احتمالی
عوارض زیر از جمله عوارض جانتی قرص های داکسی سایکلین می باشند که ممکن است یک مورد و یا چند مورد به ص.رت همزمان نمود پیدا کند.
واکنش های حساسیتی مثل خارش پوست، کهیر، ورم صورت، لب ها یا زبان
مشکلات تنفسی
تب
خارش مقعد یا ناحیه تناسلی
درد ناحیه ورم کرده
قرمزی، تاول، رنگ پریدگی یا شل شدن پوست داخل دهان
دل درد شدید
خونریزی غیر طبیعی
ضعف یا خشتگی
زرد شدن پوست یا چشم
از دست دادن اشتها
حالت تهوع
اسهال


همانطور که گفتیم قرص داکسی سایکلین برای درمان انواع عفونت ها به کار می رود. حتما قبل از استفاده از هر گونه دارو با پزشک خود مشورت کنید تا از عوارض جانبی و احتمالی آن پیشگیری کنید. در صورت تمایل برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با انواع داروها به بخش اطلاعات دارویی رجوع کنید.


لطفا رای دهید !
(1 رای 4 از 5)

نام شما:
رایـانـامه:
متـن نظر:
کد امنیتی:
عکس خوانده نمی شود