Coffee-net.ir

لینک های جالب و خواندنی از سراسر وب  [آرشیو]

1399 Calendar Wallpaper

اطلاعات دارویی قرص دگزامتازون Dexamethasone

نام دارو : دگزامتازون Dexamethasone
رده درمانی : درمان تورم , واکنش های حساسیتی
اشکال دارویی : قرص، آمپول

 

دگزامتازون دارویی که به صورت و اشکال مختلف در داروخانه ها موجود می باشد. یکی از اشکال دارویی آن که اغلب برای درمان بیماری هایی مثل تورم بخش های مختلف بدن مورد استفاده قرار می گیرد، قرص دگزامتازون می باشد.دگزامتازون در اشکال مختلف قرص، محلول خوراکی و قطره چشمی در داروخانه ها وجود دارد. همچنین به عنوان آمپول نیز در دسترس می باشد که آمپول آن تنها در صورت تجویز پزشک قابل استفاده است. قرص دگزامتازون برای درمان بیماری های زیادی مورد استفاده قرار می گیرد. این بیماری ها شامل تورم، واکنش های حساسیتی و کولیت ها می باشند. همچنین برای درمان نارسایی آدرنالین مورد استفاده قرار می گیرد.

داگزامتازون یک داروی تجویزی می باشد. قرص دگزامتزون همچنین بدون تجویز پزشک نیز می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. داروهای عمومی معمولا هزینه کمتری دارند. این دارو همچنین به کارتیکوستروئید مشهور می باشد. این داروها محصولات هورمون های کورتیزول و آلدوسترون می باشند که بطور طبیعی توسط غدد آدرنالین در بدن تولید می شوند.

اطلاعات جامع قرص دگزامتازون
دگزامتازون یک نوع کورتیکوستروئید است که از آزاد سازی مواد در بدن که باعث ایجاد تورم می شوند پیشگیری می کند. این دارو اغلب برای درمان بسیاری از بیماری هایی که با تورم همراه می باشند مثل اختلالات حساسیتی، ناراحتی های پوستی، کولیت، آتروز، سل، پیسی و اختلالات تنفسی مورد استفاده قرار می گیرد.

موارد کاربرد قرص های دگزامتازون
بازگشت سطوح هورمون به سطوح طبیعی در اختلال غدد آدرنالین که یک بیماری مادر زادی می باشد.
کاهش تورم در ذهن یا افزایش داخل جمجه که با تومورهای مغزی همراه می باشد.
پیشگیری از حالت تهوع و استفراغ همراه با شیمی درمانی برای درمان انواع سرطان ها
واکنش های حساسیتی شدید مثل آنافلاکسی
آرتروز
اختلال تورم ماهیچه ها
تصلب بافت ها
هپاتیت
آسم
اختلالات تورم پوست
تورم چشم
کم خونی

نحوه مصرف
دقیقا طبق تجویز پزشک از قرص دگزامتازون استفاده کنید و یا از رهنمودهای روی بروشور دارو پیروی کنید. دکتر شما ممکن است گاهی اوقات برای بدست آوردن نتایج بهتر دوز شما را تغییر دهد. این دارو ممکن است بر روی نتایج برخی از آزمون های پزشکی تاثیر بگذارد قبل از انجام انواع آزمون ها پزشک خود را در جریان قرار دهید. استفاده از دگزامتازون را بطور ناگهانی متوقف نکنید زیرا ممکن است عوارض جانبی برای شما داشته باشد. دوز مصرفی شما ممکن است به سن، شرایط تحت درمان، شدت بیماری ها، دیگر شرایط پزشکی و واکنش بدن شما به دوز اولی بستگی دارد. بطور معمول باید این دارو یکبار در روز استفاده شود، اگر شما از این دارو برای اختلالات تورم استفاده می کنید بهتر است آن را هر صبح بعد از صبحانه مصرف کنید و اگر برای CAH مصرف می کنید توصیه می شود تا آن را در شب بخورید. قرص دگزامتازون را به یکباره و به همراه مقدار زیاد آب بخورید. اگر مصرف یک دوز آن را فراموش کردید به محض یاد آوری آن را مصرف کنید اما اگر به زمان بعدی نزدیک بود از خوردن آن صرف نظر کنید.

واکنش های دارویی
داروهای زیادی ممکن است با قرص دگزامتازون واکنش پیدا کنند.

اگر هر یک از داروهای زیر را مصرف می کنید حتما پزشک خود را در جریان قرار دهید.
آسپرین
قرص های ادرار آور
وارفارین
سیکلوسپورین
انسویلن یا داروهای دیابتی که از طریق دهان مصرف می شوند.
کتوکونازول
ریفامپین
داروهای سرگیجه مثل فنوتوئین یا فنوباربیتال

عوارض جانبی دگزامتازون
کهیر، مشکلات تنفسی، تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو
مشکلات دیداری
تورم، اضافه وزن سریع، احساس تنگی نفس
افسردگی شدید، افکار یا رفتار غیر عادی، سرگیجه
مدفوع خونی
پانکراتیت
پتاسیم کم
فشار خون بالا و خطرناک
مشکلات خواب، تغییر رفتار
آکنه، پوست خشک، نازک شدن پوست، کبودی یا تغییر رنگ
خوب شدن آهسته زخم ها
افزایش تعریق
سردرد
حالت تهوع، درد شکم، نفخ
ضعف ماهیچه ها

با توجه به کاربرد موثر قرص دگزامتازون برای درمان انواع بیماری ها بهتر است از مصرف این دارو در صورت ابتلا به دیابت، زخم معده، فشار خون بالا، میگرن، صرع و برخی دیگر از بیماری ها خودداری کنید. قبل از مصرف این دارو حتما پزشک خود را در جریان سابقه پزشکی خود قرار دهید تا از بروز عوارض جانبی خطرناک پیشگیری کنید. همچنین در صورت تمایل کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با دیگر داروها می توانید به بخش اطلاعات دارویی رجوع کنید.


لطفا رای دهید !
(1 رای 4 از 5)

نام شما:
رایـانـامه:
متـن نظر:
کد امنیتی:
عکس خوانده نمی شود