لینک های جالب و خواندنی از سراسر وب  [آرشیو]

1398 Calendar Wallpaper

دوره 100 هزار نفری بودن ورزشگاه آزادی تموم شد

ورزشگاه آزادی دیگر 100 هزار نفری نیست
ورزشگاه آزادی تهران بزرگترین ورزشگاه ایران است که از لحاظ گنجایش بزرگترین ورزشگاه فوتبال خاورمیانه، چهارمین آسیا و یازدهمین در جهان است.
ورزشگاه آزادی در سال 1353 به شکل رسمی افتتاح شد. از همان زمان از این ورزشگاه به عنوان استادیوم یکصدهزارنفری نام می بردند؛ ظرفیتی که بدون وجود صندلی در دو طبقه می توانست به شکل واقعی برای تماشاگران وجود داشته باشد. اوایل دهه 80 نصب صندلی های تک نفره روی سکوهای طبقه اول آغاز شد.

دوره 100 هزار نفری بودن ورزشگاه آزادی تموم شد

در طبقه پایین چیزی حدود 33هزار صندلی نصب شد. این امر مسلما از گنجایش حقیقی ورزشگاه آزادی کم می کرد، اما با توجه به سیمانی بودن سکوهای طبقه بالا، هیچ کس به طور دقیق نمی توانست توضیح بدهد که ظرفیت ورزشگاه ملی ایرانیان، دقیقا چند نفر است؟ حالا اما با نصب صندلی در طبقه دوم، گنجایش دقیق ورزشگاه آزادی هم روشن شده است. چندی پیش رئیس شرکت توسعه و تجهیز اماکن ورزشی از نصب 45هزار صندلی در طبقه دوم خبر داده بود که روشن می کرد ظرفیت آزادی، به 78هزار نفر تقلیل خواهد یافت. حالا وزیر ورزش رسما روی این فرضیه صحه می گذارد. محمود گودرزی دیروز در حاشیه بازدید از ورزشگاه آزادی گفت:«با صندلی گذاری طبقه دوم ورزشگاه آزادی، 78116 صندلی با شماره در این ورزشگاه خواهیم داشت. این شماره گذاری نظم دهی حضور تماشاگران را مشخص و مشکلات را کمتر می کند. دوستان قول داده اند طبق ضرب الاجل تعیین شده تا بیستم مرداد کار صندلی گذاری را به اتمام برسانند. با وجود این، تولید صندلی و نصب آن روی بتن های ورزشگاه زمان می برد. پیش بینی شده پایان مرداد و اوایل شهریور ورزشگاه آزادی آماده شود.»
 
وداع با عدد شیرین در ورزشگاه آزادی
در طول چهار دهه گذشته بارها ورزشگاه آزادی شاهد حضور 100 هزار هوادار برای تماشای مسابقات مهم ملی و باشگاهی بوده است. این عدد به نوعی به صفحات شناسنامه فوتبال ایران ضمیمه شده بود و هر زمان که ورزشگاه مملو از جمعیت می شد، رسانه ها با غرور و افتخار از این عدد یاد می کردند. حالا اما بعید است که دیگر بازی 100هزار نفری در آزادی داشته باشیم. به هر حال فضای قابل توجهی بین صندلی های نصب شده از بین می رود و این فضا قابل استفاده نیست. هرچند در مسابقات مهم اگر جمعیت مازاد روی راه پله ها گنجانده شوند، ممکن است تعداد جمعیت از 78هزار نفر بیشتر شود و حتی به 90هزار نفر برسد. به احتمال زیاد دربی82 را که روز 27فروردین سال جاری در ورزشگاه آزادی برگزار شد، باید آخرین مسابقه ای دانست که نزدیک به 100 هزار نفر از آن دیدن کردند.

واکنش به سرخابی ها و کی روش به مسائل ورزشگاه آزادی
وزیر ورزش در حاشیه بازدید از آزادی، به برخی مسائل که در مورد این استادیوم مطرح شده بود هم واکنش نشان داد. گودرزی در مورد شایعه ای پیرامون واگذاری آزادی به دو باشگاه پرسپولیس و استقلال گفت:«این ورزشگاه ملی است و تنها به این دو تیم اختصاص ندارد. این دو باشگاه ورزشگاه اختصاصی دارند و واگذاری معنایی پیدا نمی کند.» آقای وزیر حتی با برگزاری تمرینات تیم ملی بزرگسالان در زمین شماره یک آزادی هم که یکی از دغدغه های کی روش محسوب می شود، مخالف است:«آزادی متعلق به مسابقات رسمی تیم ملی و سراسری باشگاه هاست و برای تمرین کردن نیست. اگر قرار باشد هر تیمی اراده کند و بخواهد در این زمین تمرین و آن را خراب کند، برای برگزاری مسابقات دچار مشکل می شویم.»
 
پیگیری دستور روحانی در رابطه با شرایط ورزشگاه آزادی
شرایط ورزشگاه آزادی چنان اهمیتی دارد که سال گذشته شخص رئیس جمهوری با صدور دستوری صریح و مستقیم خواهان رسیدگی به وضعیت این استادیوم شد. گودرزی در این مورد هم توضیح داده است:«مطالعاتی روی این استادیوم صورت گرفته است. براساس معیارها، آب دهی آن مانند برخی از ورزشگاه ها مشکل دارد. همچنین مشکلاتی دیگر نیز دارد که در 20 سال اخیر تغییرات عمده ای نداشته و پیشرفتی نکرده است.»

دوره 100 هزار نفری بودن ورزشگاه آزادی تموم شد


لطفا رای دهید !
(1 رای 4 از 5)

در صورتی که با استخراج فایل فشرده با مشکل مواجه شدید جدیدترین نسخه برنامه WinRAR را نصب کنید. لازم به ذکر است پسورد کلیه فایل های فشرده شده www.coffe-net.ir با حروف کوچک می باشد.

نام شما:
رایـانـامه:
متـن نظر:
کد امنیتی:
عکس خوانده نمی شود