Coffee-net.ir

لینک های جالب و خواندنی از سراسر وب  [آرشیو]

1399 Calendar Wallpaper

دانلود نرم افزار گنجور رومیزی آثار شاعران فارسی گو Ganjoor v2.72

نرم افزار گنجور

دانلود نرم افزار گنجور رومیزی آثار شاعران فارسی گو Ganjoor v2.72 نرم‌افزاری رایگان و آزاد است که به کمک آن می‌توانید اشعار 63 شاعر پارسی‌ گو را مرور کنید. جستجو و برجسته‌سازی، نشانه‌گذاری، شماره‌ گذاری ابیات، نمایش شعر تصادفی (فال)، کپی متن و چاپ از دیگر امکانات این نرم‌ افزار است.
پایگاه داده‌های این اشعار مبتنی بر پایگاه داده‌های اشعار سایت گنجور است و امکاناتی جهت مشاهدۀ اشعار متناظر و حاشیه‌های آنها در سایت گنجور نیز در این نرم‌افزار گنجانده شده است. گنجور رومیزی،‌ نرم افزاری بسیار ارزنده است كه جای آن در جهان سایبری سخنسرایان پارسی گو خالی بود. در سایت گنجور كه بصورت آنلاین اشعار نرم افزار گنجور را در اختیار كاربران اینترنتی قرار می دهد.

هدف از ارائه ی این نرم افزار اینطور شرح داده شده است:
"به حکم «دیگران کاشتند و ...» گنجور نیز اشعاری را که از منابع دیگر نقل کرده به صورت دوره‌ای و در قالب پایگاه داده‌های نرم‌افزار آزاد و رایگان گنجور رومیزی منتشر می‌کند تا گروهها و علاقمندان دیگر بتوانند با استفاده از این مجموعه کارهای مشابه گنجور را انجام دهند و در مجموع گامهای بیشتری در جهت انتشار آزاد ادبیات فارسی برداشته شود." در این قسمت بعضی از محاسن این نرم افزار را بصورت خلاصه و فهرست وار برای آشنایی بیشتر شما ذكر میكنم. مهمترین قابلیت این نرم افزار سرعت بالای اجرا و جستجوی آن است؛ گرچه در نسخه های قدیمی تر این نرم افزار، ایرادات قابل تاملی در نحوه جستجو وجود داشت - البته هنوز وجود دارد - كه در قسمت معایب آنها ذكر می كنم. گنجور محیطی كاربر-دوست دارد كه باعث می شود طیف وسیعی از كاربران ساده تا حرفه ای از كار با آن لذت ببرند.
از قابلیت های سودمند آن می توان به نشانه گذاری یك شعر خاص جهت رجوع سریع و ساده به همان شعر نام برد. شماره گذاری ابیات،‌ چاپ مستقیم اشعار و امكان بزرگنمایی و تغییر قلم اشعار از دیگر قابلیت های این نرم افزار است. با این وجود،‌ شاید شیرین ترین و محبوب ترین ویژگی نرم افزار مربوط به فال آن باشد كه دوستداران حافظ را - گرچه میانه خوبی با فال های رایانه ای ندارند - خشنود میكند. فنی ترین قابلیت گنجور مربوط به ویرایشگر آن است كه به شما اجازه می دهد تا بتوانید شاعران و اشعار را حذف،‌ تغییر و یا اضافه نمایید. البته در ویرایش های قدیمی،‌ كاربر نمی توانست یك شاعر خاص را بصورت یك پایگاه داده ها از نرم افزار استخراج كند كه گویا در ویرایش جدید این موضوع برطرف گردیده است. دست آخر باید به استفاده از امكانات آنلاین از قبیل حاشیه هایی بر اشعار و یافتن اشعار متناظر نیز اشاره كرد كه همانطور كه گفته شد نیاز به اتصال مستقیم به اینترنت دارد.
گنجور رومیزی در هنگام اجرا پایگاه‌داده‌های اصلی خود را (که در مسیر نصب آن قرار دارد) در حالت خواندنی و نوشتنی باز می‌کند تا نشانه‌ها و همینطور اطلاعاتی را که کاربر در ویرایشگر برنامه وارد می‌کند در آن بنویسد. در ویندوزهای جدیدتر (ویندوز ۷ و ویستا) سیستم عامل به برنامه‌هایی که در حالت کاربر عادی اجرا می‌شوند اجازهٔ نوشتن در مسیرهای سیستم (که Program Files هم از جملهٔ آنهاست) نمی‌دهد.
به همین خاطر اگر در این ویندوزها گنجور رومیزی را در این مسیر نصب کنید با مشکل مواجه خواهید شد. برای حل این مشکل می‌توان مسیر پایگاه داده‌ها را عوض کرد یا برنامه را طوری تنظیم کرد که هر بار برای اجرا در حالت کاربر ادمین از کاربر اجازه بگیرد و یا این که آن را در مسیری غیرسیستمی نصب کرد. در حال حاضر راه حل آسان‌تر (آخری) انتخاب شده است. جهت اطمینان از این که آخرین نسخهٔ منتشر شده را در اختیار دارید می‌توانید -در حالی که به اینترنت متصل هستید- از منوی «راهنما»ی برنامه فرمان «پرس و جو برای ویرایش جدیدتر» را اجرا کنید.
با اجرای این فرمان در صورتی که ویرایش جدیدتری ارائه شده باشد صفحهٔ دریافت آن پس از دریافت تأییدیه باز می‌شود. در صورتی که علاقمندید اجرای این فرمان به صورت خودکار و در آغاز اجرای برنامه انجام شود در پنجرهٔ «تنظیمات» گزینهٔ «در هنگام شروع برنامه برای یافتن ویرایش جدیدتر جستجو کن» را فعال کنید.

 

 


لطفا رای دهید !
(3 رای 5 از 5)

نام شما:
رایـانـامه:
متـن نظر:
کد امنیتی:
عکس خوانده نمی شود