Coffee-net.ir

لینک های جالب و خواندنی از سراسر وب  [آرشیو]

1399 Calendar Wallpaper
نرم افزار تقویم 1400 با گرافیک بسیار زیبا

علائم سرفه مزمن وقتی سرفه کردن غیرعادی باشد

علائم سرفه مزمن وقتی سرفه کردن غیرعادی باشد

از علل سرفه مزمن می توان به آسم و عفونت اشاره کرد اگر همراه با سرفه دچار تب و تنگی نفس شدید آن را جدی بگیرید و هرچه سریع تر اقدام به درمان کنید.

 

سرفه ممکن است گاهی ناراحت کننده باشد، اما در واقع هدف مفیدی دارد. وقتی سرفه می کنید، مخاط و مواد خارجی را از مجاری تنفسی خود بیرون می آورید که می تواند ریه ها را تحریک کند.هم چنین سرفه می تواند در واکنش به التهاب و یا بیماری باشد ، اغلب سرفه کوتاه است که ممکن است سرما خوردگی یا انفلانزا بگیرید، چند روز یا چند هفته سرفه کنید، و بعد احساس بهتری پیدا خواهید کرد. بعضی اوقات سرفه ها برای چند هفته، ماه ها و یا حتی سال ها می ماند. زمانی که بدون یک دلیل واضح سرفه می کنید، ممکن است مشکلی جدی داشته باشید و سرفه ای که هشت هفته یا بیشتر طول می کشد، سرفه مزمن نامیده می شود.

حتی سرفه مزمن اغلب یک دلیل قابل درمان دارد ، آن ها می توانند از شرایطی مانند آبریزش بینی یا آلرژی اتفاق بیفتند. به ندرت نشانه ای از سرطان یا دیگر شرایط بالقوه ریه که به طور بالقوه تهدید کننده هستند، وجود دارد با این حال، سرفه مزمن می تواند تاثیر بزرگی بر زندگی شما داشته باشد و می تواند شما را در شب بیدار نگه دارد و از کار و زندگی اجتماعی دور کند به همین دلیل است که شما باید هر سرفه ای را که بیش از سه هفته طول می کشد، چک کنید.


علل سرفه مزمن:
چنانچه در این بخش از سلامت خواهیم گفت شایع ترین علل سرفه مزمن، عبارتند از:
آبریزش بینی
آسم
برگشت اسید معده
برونشیت مزمن یا دیگر مشکلات بیماری های ریوی مزمن (COPD)
عفونت هایی مانند ذات الریه و برونشیت حاد
مهار کننده های ACE، داروهایی هستند که برای درمان فشار خون بالا مورد استفاده قرار می گیرند.
سیگار کشیدن


دلایل کم تر معمول برای سرفه های مزمن، عبارتند از:
برونشکتازی که به مجاری تنفسی آسیب می رساند، باعث التهاب و ضخامت مجاری تنفسی در شش ها شده است.
برونشیت که باعث عفونت و التهاب مجاری هوای ریه ها می شود.
فیبروز کیستی، یک بیماری ارثی است که به ریه ها و دیگر ارگان ها آسیب می رساند.
بیماری ریوی که جای زخم را در بافت ریه ایجاد می کند.
نارسایی قلبی.
سرطان ریه.
سیاه سرفه، عفونت باکتریایی که به سیاه سرفه معروف است.
سارکوییدوز، که در شش ها و دیگر قسمت های بدن شکل می گیرد.

 

 

علایم ممکن دیگر سرفه مزمن:
علایم رایج که اغلب همراه با سرفه مزمن همراه می شوند، عبارتند از:
احساس آبریزش از پشت گلو
سوزش سر معده
صدای گرفته
آبریزش بینی
گلو درد
بینی پر
خس خس کردن
تنگی نفس
صدای گرفتهسرفه مزمن نیز می تواند موجب این مشکلات شود:
گیجی و یا غش کردن
درد و ناراحتی سینه
سردرد
اضطراب و تنش، به خصوص اگر شما علت آن را ندانید
فقدان خواب
نشت ادرار

علائم جدی تر بسیار نادر هستند، اما اگر این موارد را همراه سرفه مزمن دیدید، به پزشک مراجعه کنید:
خون در سرفه
عرق شبانه
تب بالا
نفس بند آمده
کردن وزن بدون تلاش
درد مداوم سینه

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد:
اگر سرفه شما بیش از سه هفته طول بکشد، به پزشک مراجعه کنید. همچنین، اگر علائمی چون کاهش وزن برنامه ریزی نشده، تب، خون در سرفه را تجربه کردید و یا دچار مشکل شدید، به پزشکتان مراجعه کنید. در طی ملاقات با پزشک، از سرفه و علائم دیگرتان سوال خواهد کرد. ممکن است لازم باشد یکی از این آزمایش ها را بدهید تا علت سرفه ای را پیدا کنید:

آزمایش های برگشت اسید معده، میزان اسید را در داخل مری اندازه گیری می کنند.
آندوسکوپی، از یک ابزار انعطاف پذیر و نور دار برای نگاه کردن به مری، معده، و روده کوچک استفاده می کند.
کشت خلط، مخاط را بررسی می کنند و می بینند که آیا باکتری ها و عفونت های وجود دارند یا خیر.
آزمایش های عملکرد ریه، نشان می دهند که ریه شما می تواند چه میزان هوا را بگیرد.
پزشک شما از این آزمایش ها برای تشخیص COPD و سایر بیماری های ریوی استفاده می کند.
اشعه ایکس و سی تی اسکن می توانند علائم سرطان یا عفونت مانند ذات الریه را پیدا کنند.
همچنین ممکن است به اشعه ایکس از سینوس ها نیاز داشته باشید، تا علائم عفونت را دنبال کنید.
اگر این تست ها به پزشک شما کمک نکنند که علت سرفه شما را تشخیص دهند، ممکن است لوله نازکی را در گلوی شما قرار دهند تا داخل مجاری تنفسی شما را ببیند.


درمان سرفه مزمن با روش های خانگی و گیاهی
چشم داشت شما بستگی به این دارد که چه چیزی باعث سرفه مزمن شما شده و چگونه باید درمان شود. اغلب سرفه ها با درمان های درست از بین می رود.اگر بیش از سه هفته با سرفه سر و کار داشتید، به پزشک خود مراجعه کنید. هنگامی که بدانید چه چیزی باعث سرفه می شود، می توانید برای درمان آن اقدام های لازم را انجام دهید.تا زمانی که سرفه از بین برود، این نکات را برای مدیریت آن امتحان کنید:

مقدار زیادی آب و یا آب میوه بنوشید:مایع اضافی خلط را رقیق را کم می کند. مایعات گرم مثل چای و سوپ می تواند به ویژه برای گلو تسکین دهنده باشند.
اگر برگشت اسید معده دارید، از پرخوری اجتناب کنید و دو یا سه ساعت قبل از خواب غذا نخورید.
از دست دادن وزن نیز می تواند کمک کند.
رطوبت را به هوا اضافه بکنید و یا دوش آب گرم بگیرید و در بخار نفس بکشید.
 از اسپری بینی یا محلول آب نمک استفاده کنید.
اگر سیگار می کشید، از پزشک خود بخواهید به شما کمک کند تا ترک کنید و از افرادی که سیگار می کشند دور بمانید.

درمان های خانگی موثر:
1. زردچوبه برای خلاصی از سرفه مزمن:
یک فنجان آب بجوشانید و یک قاشق چای خوری پودر زرد چوبه و یک قاشق چای خوری فلفل سیاه را اضافه کنید. همچنین می توانید چوب دارچین را اضافه کنید.حدود دو یا سه دقیقه بجوشانید یک قاشق سوپ خوری عسل اضافه کنید. این کار را روزانه تا زمانی که شرایط بهبود پیدا کند، بنوشید.


به طور جایگزین، یک چای گیاهی را با یک قاشق چای خوری پودر زرد چوبه و یک قاشق چای خوری دانه سویا و یک فنجان آب بردارید و همه را باهم بجوشانید تا اینکه آب به نصف فنجان کاهش یابد.کمی عسل به آن اضافه کنید و این محلول گیاهی را دوتا سه بار در روز بنوشید.

 


2. درمان سرفه مزمن با زنجبیل:
زنجبیل تازه را به تکه های کوچک ببرید و کمی آن ها را خرد کنید و آن ها را در یک فنجان آب بگذارید و بجوشانید.این محلول گیاهی را 3-4 بار در روز برای تسکین گلو درد و سرفه بدون توقف بنوشید.همچنین می توانید مقداری آب لیمو و عسل را به آن اضافه کنید.گزینه دیگر جویدن زنجبیل تازه در طول روز برای کاهش سرفه است.


3. لیمو برای رفع سرفه های مزمن:
یک شربت سرفه ساده را می توانید با ترکیب دو قاشق سوپ خوری عصاره لیمو و یک قاشق سوپ خوری عسل درست کنید و این شربت سالم را چندین بار در روز بنوشید.روش دیگر برای استفاده از لیمو مخلوط کردن آب لیمو با کمی عسل و کمی فلفل قرمز است و سپس آن را بنوشید.

 


4. رهایی از سرفه های مزمن با سیر:
دو تا سه حبه سیر را در یک فنجان آب بجوشانید و یک قاشق چای خوری پونه کوهی را هم به آن اضافه کنید.بگذارید در دمای اتاق خنک شود، کمی عسل به آن اضافه کنید و آن را بنوشید.این به تنفس شما کمک خواهد کرد و علائم سرفه دیگر را کاهش خواهد داد.یک حبه سیر خرد شده را با چند قطره روغن میخک و مقداری عسل برای تسکین درد گلو بخورید ؛ همچنین می توانید از سیر در آشپزی خود استفاده کنید.


5. پیاز مفید برای سرفه مزمن:
همچنین می توانید شربتی تهیه شده از عصاره پیاز، چای گل گاوزبان و عسل درست کنید و روزانه آن را بنوشید تا از سرفه خشک خلاص شوید.گزینه دیگر ترکیب نصف قاشق چای پیاز با یک قاشق چای خوری عسل خالص است.این راه حل را حداقل دو بار در روز قورت دهید تا سرفه را تسکین دهد.

 


6. شیر داغ با عسل موثر در درمان سرفه مزمن:
ترکیب این دو ماده دارویی برای تسکین سرفه های مزمن مفید است.


7. تاثیرات فلفل قرمز روی سرفه مزمن:
با مخلوط کردن یک قاشق چای خوری فلفل قرمز، یک قاشق سوپ خوری زنجبیل، یک قاشق سوپ خوری عسل، یک قاشق سوپ خوری سرکه سیب و دو قاشق سوپ خوری آب، شربت سرفه سالمی را درست کنید. شربت را دو تا سه بار در روز بنوشید.


8. رفع سرفه های مزمن با آب هویج:
آب چهار تا پنج هویج را بگیرید و کمی آب به آن اضافه کنید تا رقیق شود. برای طعم بهترش، یک قاشق چای خوری عسل اضافه کنید.هر روز سه تا چهار بار آب هویج بنوشید تا علائمتان بهبود پیدا کنند.


9. انگور تسکین دهنده سرفه مزمن:
انگور خواصی دارند که خلط آور است و خلط را از بخش های آسیب دیده سیستم تنفسی شما آزاد می کنند. هرچه زودتر از خلط خلاص شوید، سرفه شما سریع تر خواهد شد. شما می توانید به سادگی انگور بخورید و یا آب انگور تازه بخورید. عصاره انگور با یک قاشق عسل می تواند به خوبی موثر باشد.


10.درمان سرفه مزمن با بادام:
بادام دارای خواص مغذی هستند که نقش فعالی در بهبود علایم سرفه ایفا می کنند.پنج تا شش عدد بادام را در آب به مدت 8تا 10 ساعت در آب خیس کنید.یک خمیر نرم از بادام های خیس شده درست کنید و یک قاشق چای خوری کره را به آن اضافه کنید.سه تا چهار بار در روز بخورید تا علائم شما برطرف شود.


این درمان های خانگی پیشنهاد شده در بخش سلامت کافی نت می توانند به شما کمک کنند علائم سرفه را بدون عوارض جانبی که با قرص و شربت ضد سرفه همراه هستند، به شما بدهد اما اگر بیش از دو هفته است که سرفه می کنید، با پزشک خود مشورت کنید.


لطفا رای دهید !
(1 رای 4 از 5)

telegram share

نام شما:
رایـانـامه:
متـن نظر:
کد امنیتی:
عکس خوانده نمی شود